Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starověká Shambala

13. 3. 2009

Šambhala - království jako vzor společnosti

V Tibetu, stejně jako v mnoha jiných zemích Asie, jsou známy příběhy o legendárním království, které bylo zdrojem vzdělanosti a kultury současných asijských společností. Podle legendy vládli v této zemi rozkvětu a míru moudří a soucitní vládcové. Obyvatelé byli rovněž vzdělaní a laskaví, takže celkově bylo království vzorem společnosti. Toto místo se nazývalo Šambhala.

První král Šambhaly - Dawa Sangpa

Říká se, že ve vývoji společnosti Šambhala hrál důležitou roli buddhismus. Legenda vypráví, že prvnímu králi Šambhaly, Dawa Sangpovi, předal Šakjamuni Buddha pokročilá tantrická učení. Tato učení, která jsou uchována jako Kalačakra Tantra, se považují za jednu z nejhlubších moudrostí tibetského buddhismu. Legenda říká, že poté, co král přijal učení, začali všichni lidé Šambhaly meditovat a vstoupili na buddhistickou cestu milující laskavosti a zájmu o všechny lidské bytosti. Nejen králové, ale všichni ostatní obyvatelé království se tak stali velmi vyspělými lidmi.

Legenda v Tibetu

Mezi Tibeťany je rozšířena víra, že království Šambhala může být ještě objeveno, skryté někde ve vzdáleném himálajském údolí. Je rovněž známo množství buddhistických textů, které poskytují detailní, ale obtížně srozumitelné pokyny k tomu, jak Šambhalu najít, ale názory se liší v tom, zda popisy mají být brány doslovně, nebo jen metaforicky. Mnoho textů také detailně popisuje samotné království. Například podle Velkého komentáře ke Kalačakře od uznávaného buddhistického učitele z minulého století Miphama, je země Šambhala severně od řeky Sita a je rozdělena osmi horskými hřebeny. Palác Rigdenů, královských vládců Šambhaly, je postaven na vrcholu kruhovité hory ve středu země. Mipham říká, že tato hora se nazývá Kailasa. Palác jménem Kalapa se rozkládá na mnoha čtverečních mílích. Před ním, směrem k jihu, je krásný park Malaya a ve středu parku je chrám zasvěcený Kalačakře, který postavil Dawa Sangpo.

Zmizení Šambhaly

Další legendy říkají, že království Šambhala zmizelo před mnoha staletími ze zemského povrchu. Celá společnost se v určité době stala osvícenou a království se povzneslo do jiné, více nebeské říše. Podle těchto legend rigdenští králové ze Šambhaly stále sledují lidské záležitosti a jednoho dne se vrátí na zem, aby zachránili lidstvo před zkázou. Mnoho Tibeťanů věří, že velký bojovník, král Gesar z Lingu, byl veden a inspirován rigdenskými králi a moudrosti Šambhaly. V tom se odráží víra v nebeskou existenci království. Neznamená to, že by Gesar do Šambhaly jezdil, jeho spojení s královstvím bylo duchovní. Gesar žil přibližně v 11. století a vládl v provinčním království Ling, které se nachází ve východním Tibetu v provincii Kham. Po skončení jeho vlády se pověsti o jeho úspěších vládce a bojovníka rozšířily po celém Tibetu a staly se nakonec největším eposem tibetské literatury.

Gesar porazí síly temna

Některé legendy říkají, že Gesar znovu přijede ze Šambhaly v čele vojska, aby porazil ve světě síly temna. V nedávné době někteří západní učenci vyjádřili názor, že Šambhala by skutečně mohla být jedním z království, která jsou historicky dokumentovanými královstvími starověku, jako je například království Zhang-Zhung v centrální Asii. Mnoho učenců však pojímá legendy o Šambhale jako pouhý mýtus. I když je snadné odbýt otázku království Šambhala tím, že jde o čirý výmysl, je současně možné vidět v této legendě hluboce zakořeněné a velice živé lidské přání po dobrém a plném lidském životě. Ve skutečnosti mezi mnoha tibetskými buddhistickými učiteli existuje dlouho tradice, která nechápe království Šambhalu jako nějaké vnější místo, ale pojímá je jako základ nebo kořen bdělosti a zdraví, který existuje jako potenciál v každé lidské bytosti. Z tohoto hlediska není důležité rozhodnout, zda je království Šambhala smyšlenka nebo skutečnost.

Doporučená literatura:

  • Alois Bauer : Šamballa: Příběh o cestě za osudem
  • James Redfield : Tajemství Shambhaly
  • Luboš Bělka : Buddhistická eschatologie – Šambalský mýtus
  • Trungpa : Shambhala – posvátná cesta bojovníka


© A.R.X. Sojka
www.noetika.cz

www.panna.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář