Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český ekonom v MMF razí cestu k odbourání dluhů. Chce zestátnit peníze

29. 10. 2012

Jako mávnutím kouzelné hůlky by bylo možné snížit čistý veřejný dluh Spojených států amerických a následně takto postupovat i v případě Velké Británie, Německa, Itálie nebo Japonska. Vyplývá to ze studie, pod kterou jsou podepsaní dva ekonomové Mezinárodního měnového fondu: Čech Jaromír Beneš a Němec Michael Kumhof.

Podle obou vědců by se dala postavit ochranná zeď proti zvyšování dluhu vůči hrubému domácímu produktu a stabilizovaly by se i ceny. Rovněž by se podstatně omezila moc bank a bankéřů.

Celý trik spočívá v náhradě systému vytvořených peněz v rámci soukromých bank, což představuje zhruba 97 procent finanční nabídky, systémem státním. Konkrétně to znamená útok na „peněžní rezervy v bankovním systému“.

Jde tak vlastně o návrat do minulosti, tedy do doby, než byla kontrola peněžních zásob svěřena do soukromých rukou. Jestliže jsou totiž věřitelé nuceni se smířit prakticky se stoprocentní rezervní podporou pro své vklady, ztrácejí pak důvod vytvářet peníze sami o sobě.

Stát by tak získal kontrolu nad peněžními zásobami bez závislosti na jakýchkoli bankovních institucích. Omezily by se tak rovněž negativní cykly směřující k velké koncentraci bohatství pro určité skupiny obyvatel.

„Kontrola růstu úvěrů bude mnohem přímější, protože banky již nebudou moci v porovnání s dneškem vytvářet vlastní finanční prostředky,“ píše se mimo jiné ve studii. Měl by tak padnout mýtus, že banky jsou čistými zprostředkovateli a jsou závislé na získání finančních prostředků, než mohou přistoupit k půjčce.

Studie je tak dalším příspěvkem k názoru na spor mezi zastánci 100procentních rezerv a na stoupence svobodného bankovnictví.

Zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/282347-cesky-ekonom-v-mmf-razi-cestu-k-odbourani-dluhu-chce-zestatnit-penize.html

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

souhlasím

valeček,7. 4. 2013 19:50

Banky svou činností vytvářejí neexistující peníze.
Jsou to největší padělatelé a to ty peníze ani nemusejí tisknout,chytré že?
Je jen jedna cesta,stát musí vydat měnu kterou nelze uložit do banky a bude určena k rychlému utracení.Část mzdy (30-50%)a plateb mezi podniky musí být povině v této měně.Tyto peníze musí mít časově omezenou platnost 1 měsíc. Po upotřebení platbou budou trvale fyzicky oraženy datem a kódem obchodníka který je přijme.Například perforací datem a kódem příjemce a po době platnosti následně zcela zlikvidovány v státní bance.Při vracení při platbě nebo rozměňování musí být vráceno v té měně kterou se platilo.U dočasných peněz obchodník při vracení orazí datum a svůj kód. Tato měna nesmí být vystavena inflaci a zdanění při nákupu.Pak by to mohlo fungovat.
Spolehlivě to rozběhne i selhávající ekonomiku.